Praca w zespole czy w pojedynkę?

Każdy z nas jest inny: każdy ma swoje predyspozycje, umiejętności, skłonności oraz potrzeby. Jedni wolą pracować w nowoczesnym biurowcu w sporym zespole, do drugich zaś bardziej przemawia możliwość samodzielnej pracy w domu. Najważniejszym jest móc maksymalnie wykorzystać swój potencjał i spełniać się zawodowo. Jeśli jednak już mielibyśmy wybrać któreś z tych rozwiązań (w kontekście tłumaczeń, oczywiście), to co byłoby lepsze: praca zespołowa czy praca w pojedynkę?


Praca zespołowa

ZALETY

WADY

Łatwiej jest znaleźć zlecenie.

Może być ciężko dostać się do istniejących grup tłumaczeniowych.
Zespół lepiej radzi sobie przy sporych zleceniach (łatwo porozdzielać tekst). Potrzebne jest zaangażowanie członków zespołu oraz dobre zorganizowanie.
Praca idzie dość szybko. Nieodpowiedzialny zespół lub PM może spowolnić, a nawet całkowicie zastopować prace nad zleceniem.
Możliwość konsultowania się z pozostałymi członkami zespołu, dzielenia się doświadczeniem.

Niedoświadczony zespół musi radzić sobie na własną rękę.

Grupy tłumaczeniowe mają większą „moc przerobową” od samodzielnych tłumaczy, w związku z czym są w stanie pracować przy większych projektach. Oczywiście wszystko zależy od ich zorganizowania oraz zaangażowania, bo inaczej wszyscy rzucą pracę w połowie i na tym się skończy. Dlatego też najlepiej, aby większość zespołu stanowiły osoby doświadczone, które umieją się zorganizować i w razie czego poprawią nowszych członków zespołu. Dodatkowym problemem mogą być ewentualnie niesnaski, ale tutaj wszystko zależy od ludzi.


Praca indywidualna

ZALETY

WADY

Całkowita swoboda wyboru zleceń.

Czasami trudno znaleźć zlecenie samemu.
Pełnia odpowiedzialności za tłumaczenie spoczywa na nas. Cała odpowiedzialność za tłumaczenie spoczywa na nas.
Sami decydujemy o tym, jak tłumaczymy dane zwroty i terminy. Trudniej jest uzyskać opinię, trzeba prosić zaufane źródła lub innych doświadczonych tłumaczy.
Idealna dla doświadczonych tłumaczy (nie trzeba na nikogo czekać, można w całości poświęcić się zleceniu).

Nie jest to dobre rozwiązanie dla początkujących tłumaczy.

Ten tryb pracy lepiej sprawdza się w przypadku drobnych zleceń, przy większych projektach mogą pojawić się problemy. Największą, moim zdaniem, zaletą jest to, że sami jesteśmy sobie szefem, sami decydujemy o tym jak i kiedy tłumaczymy. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy: z jednej strony, pozwala nam to w pełni skupić się na pracy, jednak jeśli coś nam pójdzie nie tak, to w pełni odpowiadamy za wadliwe tłumaczenie. Dlatego też lepiej, żeby takimi zleceniami zajmowali się bardziej doświadczeni tłumacze, którzy umieją pracować pod presją, są sumienni oraz dobrze zorganizowani.


Wracając do pytania ze wstępu: który typ pracy jest lepszy? Odpowiedź brzmi: żaden. Wszystko zależy od wielu różnych czynników:

  • danego zlecenia (większe bardziej nadaje się do sporych, doświadczonych zespołów);
  • naszego nastawienia oraz usposobienia (konsultacja i wymiana doświadczeniem czy pełna swoboda?);
  • a także naszego doświadczenia (więcej nauczymy się w zespole niż w pojedynkę).

Najważniejszym jest jednak, abyśmy nie robili niczego wbrew sobie i mogli w pełni się realizować. Jeżeli chodzi zaś o mnie, wolę pracować w pojedynkę, ewentualnie w małych grupkach do 3-4 osób. Kiedy wiem, że wszystko zależy ode mnie, jestem bardziej zmotywowany do pracy. Wolę polegać na sobie, bo wtedy łatwiej mi zorganizować swoją pracę (nie muszę dostosowywać się do innych). Pewnym problemem jest brak feedbacku, jednak zawsze mogę się zapytać bardziej doświadczonych tłumaczy lub moich znajomych: korektorów, redaktorów i graczy.

 

Jeżeli macie swoje przemyślenia lub doświadczenia związane z tłumaczeniami to śmiało się nimi podzielcie w komentarzu! Z chęcią usłyszę opinię kogoś, kto przykładowo pracuje w sporych zespołach. Warto wymieniać się spostrzeżeniami i poradami. Dzięki nim lepiej możemy przygotować się na nowe sytuacje, a nic tak nie pomaga jak uwagi bardziej doświadczonych kolegów po fachu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s